​Moleküler gastronomi

​Moleküler ​Moleküler gastronomi konferansı. düzenlendi.
​Moleküler gastronomi konferansı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından ​Moleküler gastronomi konulu konferans düzenlendi.

Konferans sonrasını İstanbul Aydın Üniversitesi kamuoyuna şöyle duyurdu:

Moleküler gastronomi, fizik-kimya bilimleriyle mutfak uygulamalarını birleştirerek tat ve biçim anlamında bugüne dek kimsenin aklına gelmeyen yemek türlerini mutfak meraklılarının karşısına çıkaran yenilikçi gastronomi yaklaşımına verilen bir isimdir.

Zamanla gelişen ve dünyaya yayılan yeni bir yemek modası olarak da söyleyebileceğimiz moleküler gastronomi techno cuisine, progressive cuisine, avant-garde cuisine gibi isimlerle de bilinmektedir. Konuk olarak davet edilen Instructor Chef Erkan Yeşil önemli otel ve restoranlarda çalışmış; kendini moleküler gastronomi alanında geliştirmiştir.

Etkinlik kapsamında konuk tarafından moleküler gastronominin temel ilkeleri ve incelikleri, kullanılan gereçler ve kimyasallar, kullanım alanları ve sunum şekilleri hakkında bilgi verilmiş; katılımcıların önünde örnek çalışmalar yapılmıştır, Etkinlik 16 Aralık 2016 günü saat 14.00’de İAÜ Kampüs, D Blok Turuncu salonda gerçekleştirilmiştir.”