Foodthemental

Executive Chef Rafet İnce foodthemental görseli.

Executive Chef Rafet İnce tarafından İstanbul Aydın Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü demonstrasyon sınıfında tabak hazırlama ve sunumu üzerine bir workshop gerçekleştirildi.

Tabak hazırlama ve sunumu üzerine gerçekleştirilen workshop sonrasında İstanbul Aydın Üniversitesi açıklama yaptı:

​”Türkiye’nin önde gelen şeflerinden olan Executive Chef Rafet İnce tarafından 25 Şubat 2016 Perşembe günü saat 15.00’de Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü demonstrasyon sınıfında tabak hazırlama ve sunumu üzerine bir workshop gerçekleştirilmiştir.

Bölüm öğrencilerinin bizzat uygulamaya katıldığı bu etkinlikte şef Rafet İnce, tabak hazırlamanın inceliklerini göstermiş; çeşitli sebze, meyve, tatlı ve somon kullanarak farklı kompozisyonlar hazırlamıştır. Şefin “foodthemental” adını verdiği bu etkinliğin ardından saat 16.30’da D Blok Turuncu salonda Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Aşcılık programı öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği bir söyleşi yapılmıştır.

Şef Rafet İnce, bu söyleşi de bir şefin taşıması gereken nitelikleri ve iyi bir şef olabilmek için yapılması gerekenleri anlatmış, bu konudaki deneyimlerini paylaşmış ve yararlı tavsiyelerde bulunmuştur. Mönü terminolojisi, Türkiye’de gastronominin yeni ve önemi, ulusal ve uluslararası yemek yarışmaları, display sunum teknikleri, mutfakta farkındalık oluşturma gibi değişik konularda değerli bilgiler verilmiş; katılımcılardan gelen sorular konuk tarafından cevaplandırılmıştır.

Etkinliğin sonunda Şef Rafet İnce tarafından öğrencilere tabak hediye edilmiştir.”