Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Kariyer Olanakları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü.

Gastronomi kısaca; yiyecek ve içecek kültürünün bilime ve sanata dönüştürüldüğü, birçok pozitif ve sosyal bilimden beslenen multidisipliner​ bir alan olarak tanımlanır.

İstanbul Aydın Üniversitesi, gastronomi uzmanı hakkında şu bilgileri aktarmaktadır:

“Dört yıllık bölüm programını tamamlayan öğrenciler gastronomi uzmanı (gastronomist) olarak mezun olurlar. Bu lezzet uzmanları, klasik şeflerden farklı olarak yiyeceklerin tüketime hazır hale gelinceye kadar olan fiziksel ve kimyasal süreçler hakkında bilgi sahibidirler.”

İstanbul Aydın Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü kariyer olanakları konusunda web sitelerinde şu bilgileri aktarmaktadır:

“Dünyada yükselen bir değer olan gastronomi, ülkemizde de kurumsal, zincir otel ve restoranların çoğalması ve insanların dışarıda yemek yeme kültürlerinin yaygınlaşması sonucunda, gençler için kariyer yapılacak önemli bir alan haline gelmiştir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarının mesleğini icra edebileceği pek çok seçenek vardır. Otel, tatil köyü, restoran, bar, catering firmaları, konaklama tesisleri, havayolu şirketleri, seyahat gemileri, hastaneler gibi yiyecek ve içeceklerin hazırlandığı ve sunulduğu her türlü işletmede; gıda işletmelerinin ürün geliştirme bölümlerinde; görsel ve yazılı basın kuruluşlarında; eğitim kurumlarında yönetici, tasarlayıcı ve uygulayıcı olarak çalışabilirler.

Yetenekleri doğrultusunda yurt dışında çalışma olanağı bulabilirler. Kendi işletmelerini kurabilir ve yönetebilirler. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapılabilirler”