Kimler gastronomi uzmanı olabilir?

Kimler gastronomi uzmanı olabilir?

İstanbul Aydın Üniversitesi gastronomiyi; yiyecek ve içecek kültürünün bilime ve sanata dönüştürüldüğü, birçok pozitif ve sosyal bilimden beslenen multidisipliner​ bir alan olarak tanımlar. Gastronomi uzmanı kimdir sorusunun cevabını ise; “dört yıllık bölüm programını tamamlayan öğrenciler gastronomi uzmanı (gastronomist) olarak mezun olurlar. Bu lezzet uzmanları, klasik şeflerden farklı olarak yiyeceklerin tüketime hazır hale gelinceye kadar olan fiziksel ve kimyasal süreçler hakkında bilgi sahibidirler.” Şeklinde açıklar.

Peki kimler gastronomi uzmanı olabilir? İşte yine konuya İstanbul Aydın Üniversitesi‘nin web sitesinde verdiği açıklama doğrultusunda bakalım:

“Gastronomistlerin görevlerini yüksek verimlilikle ifa edebilmesi için bu alanda gerekli temel bilgiye sahip olmalıdırlar. Bu nedenle dört yıllık bir eğitim-öğretim dönemi geçirmek zorundadırlar.

Saygın bir üniversiteden alınacak lisans diploması gastronomi uzmanı olabilmek için minimum yeterliliktir. Bu meslekte başarılı olmak yaratıcılık, estetik, sorumluluk, tutku ve sabır gerektirir. Dikkatini üst düzeyde kullanabilmeli; el-göz koordinasyonu, tat ve koku alma duyumları ve hayal gücü gelişmiş olmalıdır. Sıkı çalışmayı göze alabilmeli, takım çalışması ruhuna sahip olmalı ve kendini işine adayabilmelidir. Eli çabuk, hızlı hareket edebilmelidir. Yenilikçi; inceleme ve araştırma yapmaya meraklı olmalıdır Gastronomi ve

Mutfak Sanatları Bölümü, ilk öğrencilerini 2014-2015 döneminde alarak eğitim ve öğretime başlamıştır. Gerekli alt yapıyı tamamlamış olup akademik kadrosunu genişletmeye devam etmektedir. Genç bir bölüm olmakla beraber gastronomi ve mutfak sanatları ile ilgili üniversite dışındaki etkinliklerde gerek akademik gerekse öğrenci düzeyinde boy göstermeye başlamıştır.​”